Pokojové rostliny a škůdci 2.díl

Máte za to, že pokojové rostliny jsou stoprocentně chráněny před škůdci? V žádném případě. Sestavili jsme pro vás seznam těch nejběžnějších a navrch rady, jak se proti nim bránit. Snad vám budou k užitku!

Puklice

Hnědé, případně nažloutlé, s oválným nebo okrouhle klenutým voskovitým štítem. Tento savý hmyz vylučuje lepkavou medovici, na které se může vyvíjet čerň. Puklice se vyskytují zejména v trhlinách listů a některé druhy cílí na citrusové rostliny, ibišky a sleziníkové rostliny. Postřikem se dospělého hmyzu nezbavíte, protože ho chrání štít. Účinný je systémový insekticid.

Lalokonosec rýhovaný

Brouci si smlsnou na listech, larvy se živí kořeny, hlízami a oddenky. Nejčastěji napadají sansevierie, africké fialky a většinu sukulentů. Napadení může mít katastrofální dopad, proto je nutní brouky okamžitě vysbírat a zeminu nechat nasáknout insekticidem. Rostliny bez kořenů již zachránit nelze.

Molice skleníková

Molice skleníková je drobný hmyz, který se vyskytuje v bytech, sklenících a slunečných verandách. Většinou ji najdeme na rubu listů, kde vylučují medovici. Preferuje rostliny ozdobené květem (např. muškáty, fuchsie) a likvidace je poměrně složitá. Larvy lze zničit opakovaným postřikem, dospělý hmyz systémovým insekticidem.

Larvy vrtalky

Larvy vrtalky jsou viditelné až při bližším pozorování. Škodí na listech sáním a vyvrtávají do nich chodbičky. Rozmnožují se velmi rychle, proto je nutný rychlý zásah – jinak dojde k deformaci rostliny. Nejohroženější jsou starčeky a chryzantémy, koupené rostliny však minimálně. Proti larvám vrtalky jsou nejlepší insekticidy. Poškozené listy nezapomeňte odstranit a na půdu můžete použít systémový insekticid. Přečtěte si také: Škůdci a pokojové rostliny 1.díl Foto: pixabay.com

Publikováno: 09. 05. 2015

Kategorie: Zahrada | Pěstování

Autor: administrator

Tagy: pokojové rostliny a škůdci