Co patří a nepatří do krmítka v zimě?

V zimě nás ptáci potřebují. A to nejen ti žijící uvnitř s námi, ale i ti, kteří přezimují venku. Pomoci jim můžete přikrmováním, ale také stavbou skrýší, kam se budou moci schovat před zimou a dravci. Před těmi jim pomůžete také, pokud na zahradu nainstalujete vhodný plašič ptáků. Co dát ptákům v zimě do krmítka a jak jim pomoci nepříznivé období přečkat, aby mohli na jaře opět vylétnout a krášlit naše zahrady?

Drobní ptáci ubývají, pomozte

Tím nejsnazším způsobem, jak jim můžete pomoci, je jejich pravidelné přikrmování. Přitom volte kvalitní krmivo, které jim nepřivodí zdravotní potíže. Nepřikrmujte ale jen v období, kdy mrzne, jako když praští, důležité je sypat do krmítka zrní i na konci zimy, kdy se příroda sice již probouzí k životu, stále ještě ale neměla dostatek času na to vytvořit nejen pro ptáky dostatečné zásoby potravy. Co nasypat ptákům na krmítka a co raději vynechat?

Zbytky z kuchyně ptáci nemilují

Zapomeňte na přikrmování zbytky z kuchyně. Ptáci sice potřebují tuk, ale mnohem lepší je ten z olejnatých semen a ořechů. Sypat je na krmítko přitom můžete už od listopadu. Ptáci před zimou potřebují nabrat tukové zásoby. Do krmítka rozhodně patří slunečnice. Tu milují téměř všechny druhy ptáků. Ideální je černá a neloupaná. Vedle nesáhnete ani v případě máku, řepky, prosa či drcených vlašských a lískových ořechů. Dejte pozor na to, aby ořechy, které dáváte ptákům na krmítko, byly nepražené a nesolené. Spíše než ty určené pro lidskou spotřebu, jim nasypte speciální směs přímo pro ptáky, kterou koupíte ve zverimexu. Kromě zrní můžete také najemno nastrouhat mrkev, přidat půlená jablka a skvělé jsou i bobuloviny, jako jsou jeřabiny, bez, hrozinky, šípky, apod. Větší bobuloviny je dobré před vložením na krmítko rozmočit. Nechcete, aby vám na krmítko létali dravci a ohrožovali tak malé pěvce? Využijte plašiče ptáků a zajistěte tak bezpečný prostor pro malé zpěváčky.

Co do krmítka nepatří?

Možná svým domácím svěřencům občas přilepšujete vařenou rýží. Ta je sice vhodná do klece pro ptáky, na krmítko s ní ale buďte opatrní. Berte ji spíše jako doplňkové krmivo, rychle se totiž kazí a v mrazech naopak mrzne a stává se z ní nepoživatelná hrouda. Pořád jde ale o menší zlo než rýže nevařená. Ta v žaludcích malých ptáčků bobtná a může jim způsobovat trávicí problémy. Problematický je také strouhaný kokos, čerstvé pečivo, buchty, solené potraviny, ale i těstoviny a jakýkoliv odpad z kuchyně.

Publikováno: 28. 02. 2022

Kategorie: Domácí mazlíčci a zvířata

Autor: administrator