Dražba nemovitostí v exekuci představuje příležitost, jak přijít k vlastnímu bydlení levněji

Mít tak vlastní dům, který vám a vaší rodině poskytne spoustu prostoru a ideální prostředí k životu... Kdo by o něčem podobném nesnil? Vzhledem k současným cenám nemovitostí ale většina lidí od svého snu upouští a odkládá jej na „neurčito“. Jste na tom podobně? V tom případě pro vás máme skvělou zprávu. Jak by se vám líbilo získat nemovitosti třeba i za polovinu běžné tržní ceny? Klíčem k vašemu novému bydlení je dražba nemovitostí, v rámci kterých probíhá prodej domů zabavených v rámci exekuce nemovitosti. Prozradíme vám, jaké jsou vaše možnosti!

O jaké nemovitosti je největší zájem, a které naopak vydražíte "za hubičku"?

Exekuce a následná dražba nemovitostí zní hrozivě, nicméně jde o výhodný způsob, jak získat nové bydlení mnohem levněji. V prvním kole dražby se nemovitosti draží za přibližně dvě třetiny aktuální tržní ceny (tedy běžné prodejní ceny nemovitosti). To samozřejmě neznamená, že dům automaticky vydražíte o 30 % levněji, ale naděje umírá poslední, nebo ne? Draží-li se nemovitost v atraktivní lokalitě, většinou se konečná cena vyšplhá poměrně blízko k odhadní ceně. V praxi jde především o byty a rodinné domy ve velkých městech. Reality, které se nachází v menších městech nebo méně žádaných místech, se ale velmi často napoprvé nevydraží a „postupují“ do druhého kola dražby. Tehdy se začíná dražit již na cca polovině odhadní ceny a je velmi pravděpodobně, že nemovitosti získáte výrazně levněji. V dražbách nemovitostí v exekuci se objevují také další specifické položky, o které většina účastníků aukce nejeví zájem. Jedná se o pozemky a vlastnické podíly, často i ve větších městech a lukrativních lokalitách. Tyto nemovitosti se zpravidla vydraží za neodolatelnou cenu.

Jak dražba nemovitostí v exekuci probíhá?

Dražby nemovitostí probíhají v předem stanoveném termínu a v místě, které určí exekutorský úřad. Potenciální zájemci musí předem složit tzv. dražební jistotu. Výherce následně doplatí rozdíl mezi konečnou cenou a uhrazenou dražební jistotou. Ostatní účastníci aukce dostanou peníze zpět. Konkrétní údaje u místě a době konání aukce najdete na dražební vyhlášce, kterou zveřejňují exekutoři na své úřední desce. Velmi oblíbenou alternativou jsou dražby nemovitostí online, o kterých se dozvíte více na stránkách exekutorského úřadu www.exekuce-ova.cz. Na uvedeném portálu najdete také všechny další důležité informace na téma dražba a exekuce nemovitosti.

Publikováno: 24. 09. 2022

Kategorie: Finance

Autor: administrator