Exekuční dražba nemovitostí: Šance, jak získat byt a třeba i chatu levněji

Ceny nemovitostí raketově rostou. Současný stav realitního trhu průměrně vydělávající populaci koupi bytu výrazně znesnadňuje, ale určitá možnost, jak k nemovitosti přijít přeci jen o něco levněji, existuje. V rámci exekuční dražby nemovitostí se prodávají bytové jednotky, rodinné domy i rekreační a jiné objekty za velmi zajímavé částky. Kdo se může dražby zúčastnit, jak proces probíhá a kolik může činit úspora oproti běžné koupi?

Kde najdete nemovitosti v dražbě?

Prvním krokem je nalezení té správné nemovitosti v dražbě. Nejrozsáhlejší přehled všech aktuálně dražených bytů, domů, stavebních pozemků a rekreačních objektů najdete na oficiálním dražebním portálu Exekutorské komory České republiky portaldrazeb.cz.

Jak probíhá dražba?

Dražby nemovitostí probíhají dvěma způsoby. Účastnit se lze přímo v dražební místnosti příslušného exekutorského úřadu, nebo na dálku prostřednictvím elektronické aukce. O typu dražby vždy informuje exekutor prostřednictvím dražební vyhlášky – tu by si měl každý zájemce o dražbu důkladně přečíst a seznámit se se všemi důležitými informacemi.

Kdo se může dražby nemovitostí zúčastnit?

Dražba nemovitostí je přístupná každému, kdo je plnoletý a způsobilý jednat sám za sebe. Pokud se jí nemůžete zúčastnit osobně, můžete pověřit další osobu plnou mocí. Před zahájením dražby je nutné složit tzv. dražební jistotu. Jedná se o částku, která se odečte od konečné ceny, případně je vrácena, pokud dražebník nemovitost nezíská.

Za jaké ceny se nemovitosti v exekuci draží?

Cenu nemovitosti v dražbě určuje znalec. Jeho odhad je následně snížen na dvě třetiny dané částky. Pokud neproběhne příklep, nemovitost se draží v dalším kole za polovinu odhadní ceny.

Některé nemovitosti se nakonec vydraží za částku, která se velmi blíží běžně ceně, spousta dražených položek se však prodá hluboko pod tržní hodnotou.

Zanech komentář