Exekuční dražba nemovitostí: Šance, jak získat byt a třeba i chatu levněji

Ceny nemovitostí raketově rostou. Současný stav realitního trhu průměrně vydělávající populaci koupi bytu výrazně znesnadňuje, ale určitá možnost, jak k nemovitosti přijít přeci jen o něco levněji, existuje. V rámci exekuční dražby nemovitostí se prodávají bytové jednotky, rodinné domy i rekreační a jiné objekty za velmi zajímavé částky. Kdo se může dražby zúčastnit, jak proces probíhá a kolik může činit úspora oproti běžné koupi?

Kde najdete nemovitosti v dražbě?

Prvním krokem je nalezení té správné nemovitosti v dražbě. Nejrozsáhlejší přehled všech aktuálně dražených bytů, domů, stavebních pozemků a rekreačních objektů najdete na oficiálním dražebním portálu Exekutorské komory České republiky portaldrazeb.cz.

Jak probíhá dražba?

Dražby nemovitostí probíhají dvěma způsoby. Účastnit se lze přímo v dražební místnosti příslušného exekutorského úřadu, nebo na dálku prostřednictvím elektronické aukce. O typu dražby vždy informuje exekutor prostřednictvím dražební vyhlášky – tu by si měl každý zájemce o dražbu důkladně přečíst a seznámit se se všemi důležitými informacemi.

Kdo se může dražby nemovitostí zúčastnit?

Dražba nemovitostí je přístupná každému, kdo je plnoletý a způsobilý jednat sám za sebe. Pokud se jí nemůžete zúčastnit osobně, můžete pověřit další osobu plnou mocí. Před zahájením dražby je nutné složit tzv. dražební jistotu. Jedná se o částku, která se odečte od konečné ceny, případně je vrácena, pokud dražebník nemovitost nezíská.

Za jaké ceny se nemovitosti v exekuci draží?

Cenu nemovitosti v dražbě určuje znalec. Jeho odhad je následně snížen na dvě třetiny dané částky. Pokud neproběhne příklep, nemovitost se draží v dalším kole za polovinu odhadní ceny. Některé nemovitosti se nakonec vydraží za částku, která se velmi blíží běžně ceně, spousta dražených položek se však prodá hluboko pod tržní hodnotou.

Publikováno: 13. 01. 2022

Kategorie: Finance

Autor: administrator