Pokojové rostliny a škůdci 1.díl

Máte za to, že pokojové rostliny jsou stoprocentně chráněny před škůdci? V žádném případě. Sestavili jsme pro vás seznam těch nejběžnějších a navrch rady, jak se proti nim bránit. Snad vám budou k užitku!

Listové mšice

Rychle se rozmnožující savý hmyz může mít černou, hnědou, šedou nebo světle žlutou až zelenou barvu. Vyskytují se na spodcích listů a sáním rostlinu oslabují a způsobují deformace listů. Zároveň rozšiřují nevyléčitelné virové onemocnění, takže je vhodné je okamžitě vyhubit. Můžete je odstranit ručně, případně použít vhodný insekticid.

Housenky

Housenek se pokojové rostliny příliš bát nemusí, ale čas od času do bytu přeci jen zabloudí. Tím spíš, pokud jde o housenky obaleče, které se pomocí ochranné pavučiny zavinou do mladých listů a živí se výhonky. Ohroženy jsou všechny rostliny s měkkými listy. Housenky lze naštěstí snadno vysbírat a při přemnožení zlikvidovat insekticidem.

Smutnice

Larvy jsou drobné, těžkopádné a nezpůsobují příliš vážné škody. Živí se odumřelými částmi rostliny, ale mohou poškodit kořeny semenáčků. Nejčastěji napadají fikusy, kapradiny a africké fialky. Zbavíte se jich tak, že necháte substrát nasáknout insekticidem.

Červci na listech a kořenech

Červce poznáte jednoduše. Jsou bílí, mají oválný tvar a délku cca 5 mm. Protože se zamotávají do lepkavé bílé vaty, která odpuzuje vodu (a tudíž i insekticidy), je boj náročnější. Insekticidy musíte použít opakovaně a při napadení kořenů nechte půdu nasáknout třikrát za sebou ve zhruba dvoutýdenních intervalech. Červci rostlinu vysávají a při přemnožení shazují listy. Ohroženy jsou kaktusy, fikusy, palmy a sukulenty.

Sviluška chmelová

Sviluška je drobný načervenalý škůdce, kterému se daří při teplém a suchém vzduchu. Okem jsou téměř neviditelní, ale bezpečně je poznáte podle jejich pavučinek. Opět jde o savý hmyz, jehož počínáním se mohou na listech vytvořit skvrny, zakrnět nové výhody a v nejhorším případě opadat listy. Proti sviluškám je nejefektivnější zbraní pravidelné rosení (svilušky nesnáší vlhkost), případně vhodné insekticidy – jednou týdně postříkejte listy z obou stran. Přečtěte si také: Škůdci a pokojové rostliny 2. díl

Publikováno: 09. 03. 2015

Kategorie: Zahrada | Pěstování

Autor: administrator

Tagy: škůdci a pokojové rostliny