Těžká volba zahrádkáře: Pořídit si skleník, nebo fóliovník?

Některé věci jsou jasně dané. Například seznam plodin, které lze pěstovat v naší zeměpisné šířce. Na druhou stranu není o věci, když plodinám zajistíte ještě lepší prostředí, a to pomocí skleníku či fóliovníku. Konstrukce dokáže v okolí rostlin udržet více tepla či vlhkosti, a zajistí tak mnohem lepší sklizeň. Ale jaký je vlastně rozdíl mezi fóliovníkem a skleníkem?

Primární funkcí fóliovníku je ochrana

Konstrukce se liší materiálem pláště. Zatímco plochu skleníku tvoří skleněné tabule, v případě fóliovníku je to některý z mnoha typů fólií. Tvarem se mohou podobat, ale v praxi jsou jejich způsoby využití více či méně odlišné. Fóliovníky původně sloužily především k ochraně plodin, nicméně postupem času začaly být vnímány jako levnější alternativa ke skleníkům. Také fólie může udržet teplo a vlhkost, a urychlit tak proces růstu rostliny.

Proč si pořídit skleník?

Pokud je pro vás prioritou perfektní prostředí pro pěstování rostlin a neřešíte vstupní náklady, pravděpodobně se nakonec rozhodnete pro skleník, ve kterém lze snadněji udržet potřebné mikroklima.

Proč si pořídit fóliovník?

K obecným výhodám fóliovníků patří nenáročná montáž a výrazně nižší cena oproti skleníkům. Další vlastnosti závisí na typu fólie. Co se týče údržby, jsou na tom oba typy konstrukcí podobně. Údržba skleníku ani fóliovníku není náročná. Dobrou volbou jsou levné fóliovníky od českého výrobce Konstrukce Schwarz s.r.o., který nabízí konstrukce s rovnými i oblými boky a víceloďové fóliovníky. Zároveň dává možnost volby mezi jednoduchou a dvojitou dofukovanou fólií (šetří náklady na vytápění o cca 50 %) s garantovanou životností 4 až 5 let. Reálná životnosti se pohybuje mezi 7 až 9 lety. Bližší informace o robustních fóliovnících najdete na www.konsturkceschwarz.cz.

Publikováno: 21. 09. 2017

Kategorie: Pěstování | Zahrada