Toužíte po útulnějším bydlení? Svezte se na vlně skandinávského stylu!

Trendy se v bydlení mění jako na běžícím pásu, ale některé přetrvávají, protože jsou nadčasové, neobyčejně praktické – a také velmi komfortní. Pokud máte rádi hebké a hřejivé bytové textilie, vůni a strukturu masivního dřeva, bude vám skandinávský styl po chuti. Jistě oceníte i nespornou praktičnost a minimalistické pojetí. V tomto článku vám prozradíme základy, na kterých můžete stavět.

Charakteristickými znaky skandinávského stylu bydlení jsou čistota, jednoduchost, univerzálnost, stejně jako převaha světlých neutrálních barev a přírodních materiálů. A právě pro tyto vlastnosti oslovuje ohromné množství lidí v Evropě i v zámoří. V posledních letech se těší oblibě především hygge, což je dánská varianta, která sice staví na stejných základech, ale pohodu a komfort v interiéru umocňuje na druhou.

Nostalgie jako žádoucí element

Žijeme v době konzumní a máme tendenci vše neustále obměňovat za novinky. V tomto směru je skandinávský interiér „zpátečnický“, protože si doslova žádá o pár autentických kousků, ke kterým chováme citové pouto. Může se jednat o houpací křeslo po babičce či truhlu pradědečkovi. Pokud na starším nábytku objevíte vady, nevšímejte si jich. Patina jim dodává na zmíněné opravdovosti.

Skandinávský styl je variabilní

Nenechte se mýlit dojmem, že skandinávský styl bydlení nesouzní s moderním nábytkem. Naopak! V zásadě se však musíte rozhodnout, jakým směrem budete interiér směřovat. Dáte přednost minimalismu a zvolíte jednodušší kousky s čistými liniemi – anebo si zvolíte spíše rustikální styl s nádechem dob dávno minulých? Jakmile se ponoříte do procházení inspirativních fotografií, kterých je mimochodem plný internet, zjistíte, že „scandi“ nemá jednu, ale naopak spoustu tváří. V případě nábytku však vždy dominují bílá a světlé nátěry.

Obecně by v interiéru ve skandinávském stylu neměly chybět měkké a hladké materiály. A také bytový textil, ideálně v odstínech, které podtrhnou poklidnou, ale přesto svěží atmosféru.

Tip: Ohromné množství bytového textilu najdete v eshopu dante.cz. V nabídce nechybí hotové záclony, závěsy, povlečení a další důležité prvky, díky kterým  bude vaše bydlení útulnější.

Rozhodnete-li se skandinávskému stylu podřídit své bydlení na sto procent, nezapomeňte na ústřední prvek – podlahu. Zde je výběr jasný, přednost má masiv (jasan, dub či borovice), případné napodobeniny dřeva. Rada na závěr? Řiďte se pravidlem „méně je více“ a zařiďte si domov tak, aby zůstal vzdušný a harmonický.

Publikováno: 08. 04. 2022

Kategorie: Interiér

Autor: administrator