5 tipů, jak ušetřit za topení

Ceny za energie stále rostou, a tak se všichni snažíme šetřit, co to jde. Jak mít v interiéru příjemné teplo, ale zároveň topit tak, aby náš rodinný rozpočet neutrpěl příliš velkou újmu? Způsobů je nespočet – některé vás vyjdou sotva na pár korun, jiné budou nákladnější, ale finanční úspora, kterou přinesou, bude stát za to.

Izolujte

Důležitou úlohu sehrává kvalitní tepelná izolace. Velké množství tepla může unikat skrz garážová vrata, která často bývají oním slabým článkem. Pokud ta vaše už něco pamatují, pak popřemýšlejte, jestli nenastal ten správný čas na jejich výměnu. Musí skvěle doléhat, snadno a rychle se otevírat a zavírat, aby zbytečně dlouho neunikalo teplo. Nejlépe v tomto ohledu budou fungovat sekční garážová vrata, která vynikají nadstandardními tepelně izolačními vlastnostmi. A nabízí ještě jeden bonus – cenu, řadí se totiž zároveň i k nejlevnějším typům.

Investujte do žaluzií

Žaluzie a rolety dnes patří mezi zcela samozřejmou součást moderního bydlení. Okna si bez nich už ani nedovedeme představit. Kromě toho, že náš domov zútulňují, mají také mnohem užitečnější funkci – zabraňují totiž unikání tepla. Na noc je tedy nechte stáhnuté a přes den je roztáhněte, ať se sluneční paprsky dostanou do vašeho domu a ohřejí ho.

Větrejte krátce, vyměňte záclony

Necháváte okno v chladných dnech pootevřené na „ventilačku“? Velká chyba. Lépe uděláte, když budete větrat krátce, ale za to intenzivně. Okna tedy otevřete dokořán, ale maximálně na deset minut. Jakmile totiž vychladne vybavení bytu a stěny, budete muset topit o to víc. Snadným opatřením, které funguje téměř okamžitě, je výměna záclon a závěsů. Pokud jsou příliš dlouhé a překrývají topné těleso, teplo nemůže proudit do místnosti. Takže zkracujte.

Ztlumte topení

Už jen o jeden stupeň nižší teplota vám zajistí úsporu nákladů až o šest procent. Ztlumit topení můžete také v noci - když spíte, nepotřebujete, aby byla místnost vyhřátá tak, jako přes den. Ba naopak, pro tělo je mnohem prospěšnější spát v chladné místnosti. Tak udělejte něco nejen pro vaši peněženku, ale i pro zdraví!

Publikováno: 26. 09. 2018

Kategorie: Finance | Energie

Autor: administrator