Jak poznat kvalitní olivový olej?

Středomořská kuchyně nabírá na popularitě i u nás. Její nedílnou součástí je olivový olej, na který jsme si během poslední dekády zvykli natolik, že ho neváháme používat při přípravě pokrmů všeho druhu. Obsahuje široké spektrum látek, které mají blahodárný vliv na lidský organismus. Za zmínku stojí vysoký obsah mononenasycených mastných kyselin, ale také vitamin E. Na trhu je bohaté množství produktů, ale jen málokdo dokáže rozeznat opravdu kvalitní olej. My vám prozradíme několik praktických tipů, které se vám budou při nakupování hodit,

Co ovlivňuje kvalitu olivového oleje?

Mezi časté omyly patří výběr olivového oleje podle barvy. Někteří prodejci záměrně nabízí produkty v tmavě modrých sklenicích a snaží se ovlivnit nakupující. Vás nedostanou – nyní již víte, že barva na kvalitu olivového oleje nemá vliv. Vliv mají jiné faktory, a že jich není málo. Zda bude olivový olej špičkový, určuje místo a způsob pěstování (složení půdy, povětrnostní podmínky...), jakožto i samotná sklizeň. Podstatný je například stupeň zralosti, ve kterém jsou olivy sklízeny a zpracování plodů.

Na co si dát pozor při degustaci?

Stát se degustátorem olivového oleje není jednoduché. Degustátor se musí zaměřit na organoleptické a chemické vlastnosti. Hodnotí kyselost, vůni, stupeň oxidace a samozřejmě i chuť. Kvalitní olej charakterizuje vyvážená hladká chuť, která se v ústech rozvíjí. V praxi jde například o sladkou, ovocnou, hořkou, štiplavou nebo úplně jinou chuť. Výjimkou nejsou ani méně tradiční příchutě – olivový olej může chutnat po mandlích, zelených listech nebo třeba jablku.

Terra Creta – sázka na jistotu

Pokud se degustací nechcete a ani nemáte možnost zabývat, nechte si doporučit konkrétní značku. Olivové oleje Terra Creta pochází z Mekky olivových hájů – Kréty – a na náš trh je dováží společnost Pemap. A je je na vás, jestli sáhnete po klasickém balení nebo praktických sprejích – vždy dostanete stoprocentní kvalitu a nezaměnitelnou chuť, o kterých si většina konkurenčních produktů může nechat zdát. Chcete-li se o olivových olejích Terra Creta dozvědět další informace, případně si rovnou objednat, pokračujte na www.pemap.cz.

Publikováno: 30. 06. 2015

Kategorie: Recepty

Autor: administrator

Tagy: degustace olivového oleje | jak poznat kvalitní olivový olej