Kde vzít odhad ceny nemovitosti pro dědické řízení?

Smrt blízké osoby je vždy náročná záležitost, všechny náležitosti, které musíte zařídit, vás ale častokrát velmi rychle probudí do reality. Pokud je součástí majetku po zemřelém také nemovitost, jednou z povinností je zařídit si ocenění nemovitosti pro dědické řízení. Bude ho po vás chtít notář. Posudek si od vás vyžádá notář, který má na starost dědické řízení. Odhad ceny je nezbytný, aby bylo možné vypořádání mezi dědici (například když bude jeden chtít ostatní vyplatit), vypočítává se z ní i odměna notáře. Dobrou zprávou je, že od roku 2014 už odhad pro dědické řízení nemusí zhotovovat soudní znalec, stačí se obrátit na realitní kancelář či přímo makléře.

Podle čeho vybrat makléře pro odhad nemovitosti?

Nejkvalifikovanější odhad nemovitosti pro dědictví samozřejmě zpracuje takový makléř, který má zkušenosti s danou oblastí, ví, jak se v dané lokalitě pohybují ceny apod. Vždy je tedy vhodné obrátit se na místní realitní kancelář. Vhodné je také obrátit se na kancelář, s níž budete mít co nejméně starostí. Věděli jste, že pro odhad nemovitosti při dědictví makléř ani nemusí fyzicky navštívit danou nemovitost? V RE/MAX Anděl chápou, že po smrti blízké osoby pravděpodobně máte jiné starosti, a osobní návštěvu nemovitosti nevyžadují. Stačí, když jim pošlete fotografie a vše patřičně popíšete. Na základě toho jsou schopní odhad nemovitosti pro dědické řízení připravit.

Kolik takové ocenění nemovitosti stojí?

Typicky se ceny pohybují mezi 1500 a 3000 Kč. Pokud jste ale rozhodnutí svou zděděnou nemovitost prodat a uděláte to přes danou realitní kancelář, dost často vám nabídne ocenění nemovitosti zcela zdarma. A na závěr pro vás máme ještě jeden tip. Možná budete potřebovat ocenit i další majetek po zemřelém, například automobil. S tím může poradit zase automechanik, případně zajeďte do bazaru a nechte si udělat výkupní nabídku.

Publikováno: 12. 04. 2022

Kategorie: Finance

Autor: administrator