Stavební spoření: Vše, co byste o něm měli vědět
Obsah článku:
Hledáte způsob, jak zhodnotit své uspořené finanční prostředky a současně si vydláždit cestu k výhodnému financování vlastního bydlení? Zvažte možnost stavebního spoření. Jedná se o produkt, který je zajímavý nejen pro své úročení, ale především státní podporu.
Díky stavebnímu spoření je možné dosáhnout na klasický či překlenovací úvěr. A ačkoliv jsou finanční prostředky určeny především pro potřeby související s bydlením, banky a stavební spořitelny své klienty nijak nelimitují – jak s penězi nakonec naložíte, je na vás. Mladým lidem obvykle slouží jako odrazový můstek při zařizování prvního bydlení, starší generace ho často využívá jako nástroj pro šetření na důchodový věk.
Výše státního příspěvku pro rok 2019
Jak bylo zmíněno v úvodu, stavební spoření je atraktivní z mnoha důvodů – zejména však díky příspěvku od státu, který lze získat za řádné vklady. Momentálně jde až o 2000 Kč za rok, a to v případě měsíčního vkladu ve výši 1 700 Kč. Výše celkového zhodnocení tak činí více než 3 %, což dělá ze stavebního spoření velmi zajímavý produkt. Ať už si ho sjednáte kvůli zhodnocení, nebo možnosti využití úvěru (výše závisí na naspořené částce a podmínkách banky/spořitelny) ze stavebního spoření, nebudete litovat.Pro koho je stavební spoření určeno?
Stavební spoření je dobrou volbou pro každého, kdo si chce našetřit dostatek finančních prostředků na bydlení či cokoliv jiného a současně mít k dispozici úvěr s výhodnými podmínkami. Nejčastěji ho využívají mladší klienti, ovšem stejně tak zakládají rodiče stavební spoření pro děti již v jejich útlém věku, aby jim usnadnili vstup do života.Na co si dát pozor při hledání vhodného produktu?
Nabídka stavebního spoření je poměrně široká a vyplatí se dávat pozor na výši roční úrokové sazby i na nastavení výše vkladů. Důležité mohou být i parametry úvěru a samozřejmě podmínky pojištění vkladů. Některé banky také lákají na nejrůznější bonusy a prémiové služby.Na co můžete použít naspořené peníze?
Naspořené finanční prostředky, a to včetně státního příspěvku, lze využít jakýmkoliv způsobem – třeba na dovolenou v Karibiku nebo pořízení nového automobilu. Peníze z úvěru ze stavebního spoření však pouze na účely související s bydlením – například na pořízení vybavení domácnosti, realizaci nové střechy, výměnu oken apod.Jak je to s poplatky?
Většina bank a spořitelen vyžaduje poplatek za sjednání ve výši 1 % z celkové výše spoření. V praxi se může jednat až o několik tisíc korun. Současně se obvykle hradí poplatek za vedení spořícího účtu ve výši až několika set korun za rok. Navzdory těmto poplatkům je stavební spoření výhodný produkt – k úročení totiž dochází v rámci vkladu i státní podpory.Publikováno: 12. 04. 2019
Kategorie: Finance